Skip Navigation Links
Festival Year 2012

The IIC Experience 
A Festival Of The Arts
1st  to 7th November 2012      

Programme schedule day-by-day    1,  2,  3,  4,  5 , 67

 

Fest 012

  

  Thursday, 1st November
4:00 pm

Exhibitions:

Journeys (click for more detail)

Installation of books and images by European travellers of the 17th, 18th and 19th centuries From The India Collection

Installation of the Silk Route Map

By children of Mirambika School

Inauguration by Dr. Kapila Vatsyayan, Life Trustee, IIC and Chairperson, IIC–Asia Project

On view in Conference Room – I

The Crafted Tree (click for more detail)

An installation of folk representation of birds, and other animals By artisans of Dastkar

Lighting of lamp by Dr. Kapila Vatsyayan 

Venue: Quadrangle Garden

5:00 pm

Form and Spirit, IIC at 50 (click for more detail)

Exhibition curated by Siddhartha Das Designed by Siddhartha Das Studio

Inauguration by Shri Soli J. Sorabjee

On view in the Art Gallery, Kamaladevi Block

6:15 pm

Opening procession

Led by puppeteers of The Ishara Puppet Theatre Trust

6:30 pm

Inauguration of the Festival

By Shri Soli J. Sorabjee, President IIC

Genesis (Creation of Earth) (click for more detail)

Legends of the indigenous people of India

Performed by The Ishara Puppet Theatre Trust

Directed and designed by Dadi D. Pudumjee

Puppeteers: Pawan Waghmare, Vivek Kumar, MD Shameem, Kumari Yadav

Music composed and performed by Harpreet Singh

Hindi script: Sohail Hashmi

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm Food Festival: Gujarat - Farsan and the Sulaimani Bohra Table
9:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films (click for more detail)

The Bone Man (Der knochenmann; Austria)

(117 min; 2009; dvd; English subtitles)

Director: Wolfgang Murnberger

  Friday, 2nd November
10:30 am

Journeys

An exhibition of books – 20th and 21st century travelogues and an open-air library

Rehearsal for a Poem (click for more detail)

Installation and soundscape

By Saba Hasan

Inauguration by Dr. Kavita A. Sharma

On view in the Gandhi-King Plaza

11:00 am

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Focus Egypt

Kit Kat (Al Ket Kat; Egypt)

(110 min; 1991; dvd; English subtitles)

Director: Daoud Abdel Sayed

11:30 am

The Bikaner School (click for more detail)

An exhibition of miniature paintings

by Raju Swami from Bikaner

Inauguration by Prof. M.G.K. Menon

Raju Swami will present a demonstration of his art during the inauguration

On view in the Annexe Art Gallery

2:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Focus Egypt

Downtown Girls (Banat wist al-balad; Egypt)

(2005; dvd; English subtitles)

Director: Mohamed Khan

4:15 pm

Meet the Filmmaker

Kamla Abu Zekry in conversation with Smt Aruna Vasudev

6:30 pm

Bharatanatyam Recital (choreographic piece on Sangam poets) (click for more detail)

By Priyadarsini Govind

Accompanists: Anish Ram (vocal); K.S. Balakrishnan (nattuvangam); Deepu K. Nair (violin); and Ramakrishnan (mridangam)

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm Food Festival: The Cuisine of Egypt
9:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Focus Egypt

Eye of the Sun (Ein Shams; Egypt)

(90 min; 2009; dvd; English subtitles)

Director: Ibrahim El-Batout

  Saturday, 3rd November
11:00 am

Workshop on Miniature Painting

Conducted by Raju Swami

Venue: Lecture Room – II, Annexe

11:00 am

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Chameleon (Kaméleon; Hungary)

(105 min; 2008; dvd; English subtitles)

Director: Krisztina Goda

2:00 pm

Loose Cannons (Mine Vaganti; Italy)

(110 min; 2010; dvd; English subtitles)

Director: Ferzan Ozpetek

4:00 pm

The Strange Case of Angélica (O Estranho Caso de Angélica; Portugal)

(97 min; 2010; dvd; English subtitles)

A film by Manoel de Oliviera

6:30 pm

Turkish Folk Dance (click for more detail)

Presented by the Silivri Folk Dancers - Aslihan Seda Sezen Solmaz; Remzi Tatlicioğlu; Yaşar Gurur Eşen; Dilara Karagöz; Hakan Demirel; Gözde ĺpek; Neslihan Gϋşalaci; and Emrah Maşalaci

(Collaboration: Embassy of Turkey)

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm Food Festival: Flavours of the Bosphorus
9:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films

The Mill and the Cross (Poland)

(92 min; 2011; dvd; English)

Director: Lech Majewski

  Sunday, 4th November
10:30 am

Hindustani Vocal Recital (click for more detail)

By Pt. M. Venkateshkumar

Accompanists: Vinod Lele (tabla) and Vinay Mishra (harmonium)

Live or Video on Demand Webcast

12 noon

Premiere of A Journey Extraordinary

(56 min; 2012; dvd; English subtitles)

Director: Mahadeb Shi who will introduce the film

1:00 pm Food Festival: Oriya Bhoji
2:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Father of My Children (Le Père de mes enfants; France)

(110 min; dvd; 2009; English subtitles)

Director: Mia Hansen-Løve

4:00 pm

Well Kept Secrets - Athanassia (Kala krymmena mystika - Athanasia; Greece)

(100 min; 2008; dvd; English subtitles)

Director: Panos Karkanevatos

4:00 pm

Journeys: Poetry and Music Presented by Mandira Ghosh, Rachna Joshi, Sanjula Sharma, Zaheer Barni, Madangopal Singh, Deepak Castelino

Venue: Gandhi-King Plaza

6:30 pm

Malaysian Fusion Music (click for more detail)

Presented by Naad Pravaham, Temple of Fine Arts Malaysia

With Jyotsna Prakash (piano/composer); Prakash Kandasamy (tabla, voice percussion); Kalpana Paranjothy (sitar); Pangasaasanii Gowrisan (Carnatic violin); Jazlan Norman (bass guitar); and Syahrizan Bin Sahamat (djembe/percussion)

(Collaboration: Indian Council for Cultural Relations)

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm Food Festival: The Flavours of the Spice Lands – Indonesia, Malaysia and Vietnam
9:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Brother (Hermano; Venezuela)

(97 min; 2010; dvd; English subtitles)

Director: Marcel Rasquin

  Monday, 5th November
11:00 am

The Contemporary Frame: A Festival of Films

When We Leave (Die fremde; Germany)

(119 min; 2010; dvd; English subtitles)

Director: Feo Aladag

2:00 pm

Aftershock (Tangshan; China)

(135 min; 2010; dvd; English subtitles)

Director: Feng Xiaogang

Recipient of the Asia Pacific Screen Awards 2010 for Best Film & Best Performance by an Actor; Asian Film Awards 2011 for Best Actress; Best Visual Effects & Top-Grossing Director; Audience Award for Udine Far East Film Festival 2011

(Collaboration: Embassy of the People’s Republic of China)

4:30 pm

A Screaming Man (Un home qui crie; France/Belgium/Chad)

(92 min; 2010; dvd; English subtitles)

Director: Mahamat-Saleh Haroun

6:30 pm

Event Title: Rain a Mohiniyattam Production (click for more detail)

Description: A Mohiniyattam production by Vijayalakshmi inspired by the the book of poetry, Rain by Sudeep Sen

Credits:

Adaptation, Choreography, Direction, Music Design: Vijayalakshmi Poetry/Narration: Sudeep Sen Artistic Director: Sara Baur-Harding Music Arrangement: Mac Quayle Expert Consultant: Bharati Shivaji Dancers: Vijayalakshmi, Deepti Nair, Priya & Samrita Menon Singers: Sadanam Radhakrishnan, F. Wasifuddin Dagar & Vijayalakshmi Musicians: Kalamandalam Sreekumar, Shyamal Bhaskar, V Raghuraman, Jayan Das, Rajat Prasanna, Sayeed Zafar Khan & Mohan Shyam Sharma Set Design: Naresh Kapuria Lighting: Sandeep Dutta Studio Recording/Narration: Shammi Narang, Studio Pindrop Chief Guest: Shri Suresh Neotia

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm

Food Festival: Bangladeshi Wedding Feast

(Collaboration: Bangladesh High Commission)

9:00 pm

Eastern Plays (Iztochni piesi; Bulgaria)

(83 min; 2009; dvd; English subtitles)

Director: Kamen Kalev Multiple award winner including award for Best Actor; Best Director & Prize of the Ecumenical Jury, Bratislava International Film Festival 2009; Grand Jury Prize, International Competition, Cinemanila International Film Festival 2010; Grand Prix, Warsaw International Film Festival 2009; among others

(Collaboration: Embassy of Bulgaria)

  Tuesday, 6th November
11:00 am

The Contemporary Frame: A Festival of Films

The Secret in their Eyes (El secreto de sus ojos; Argentina)

(129 min; 2009; dvd; English subtitles)

Director: Juan José Campanella

2:00 pm

Tuesday, After Christmas (Marti, dupa craciun; Romania)

(99 min; 2010; dvd; English subtitles)

Director: Radu Muntean Recipient of the Awards for Best Actor & Best Actress; and Grand Prix Asturias, Gijón International Film Festival 2010; Gopos Award, Romania 2011 for Best Actress; and Best Actress Award, Mar del Plata Film Festival 2010

4:00 pm

The Bad Intentions (Las Malas Intenciones; Peru)

(110 min; 2011; dvd; English subtitles)

Director: Rosario Garcia-Montero

5:00 pm

IIC Quarterly Release: Autumn (click for more detail)

Edited by Omita Goyal

To be released

by Shri Soli J. Sorabjee, President IIC Chair: Dr. Karan Singh, MP

Venue: Gandhi-King Plaza

6:30 pm

Levantasy (click for more detail)

East-West Intercultural Adventures in Music

Presented by the Kepera Trio from The Netherlands – Rembrandt Frerichs (grand piano, shruti box);

Tony Overwater (upright bass); and Vinsent Planjer (drums, tombak)

With Yoram Lachisch from Israel (oboe, English horn, zurna, shenai)

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm Food Festival: Chef Vijay’s Continental Cuisine
9:00 pm

The Contemporary Frame: A Festival of Films

Tulpan (Kazakhstan)

(100 min; 2008; dvd; English subtitles)

Director: Sergey Dvortsevoy

  Wednesday, 7th November
11:00 am

The Contemporary Frame: A Festival of Films

A Separation (Jodaeiye Nadar az Simin; Iran)

(123 min; 2011; dvd; English subtitles)

Director: Asghar Farhadi

2:00 pm

Linha de Passe (Brazil)

(108 min; 2008; dvd; English subtitles)

Directors: Walter Salles, Daniela Thomas

5:00 pm

Golden Jubilee Lecture

The Challenge of the BRICs: Higher Education and Development in Brazil, Russia, India and China

Speaker: Prof. Philip G. Altbach, Monan University Professor, Director, Center for International Higher Education, USA

Chair: Dr. Kapila Vatsyayan

Venue: Auditorium

(Collaboration: FICCI and Planning Commission)

6:30 pm

Carnatic Violin Duet (click for more detail)

Presented by Ganesh and Kumaresh

Accompanists: R. Sankaranarayanan (mridangam); and Trichy Krishna (ghatam)

Live or Video on Demand Webcast

8:00 pm Food Festival: Hariharan’s Kerala Repast
 

Tea/Coffee and snacks will be served in the Gandhi-King Plaza from 11 am to 7 pm on payment Admission to all the cultural programmes are free of charge. For the film screenings, entry passes will be issued 30 minutes before each screening. Dinners on payment

Venues: Cultural performances - Rose Garden

Film screenings - Auditorium

Cuisine - Main verandah lawns

 


Source: India International Centre - 40, Max Mueller Marg, New Delhi - 110003 | 011-24619431
For any queries regarding this website please contact  Web Information Manager
Last Updated: 01 Aug 2014